Využití composeru v PHP projektech

Máte WWW stránky a potřebujete začít používat např. připojení k databázi nebo logování chyb ? Nejsnažší cesta je použití composeru k nainstalování nějaké komponenty (konkrétně na připojení k db třeba nette/database nebo starší dibi/dibi). Composer je prográmek, který lze nainstalovat na server nebo ho můžete použít v editoru zdrojového kódu (např. v Netbeans).

Pokud ještě nemáte v projektu composer použit (poznáte to podle toho, že neexistuje soubor composer.json a adresář vendor), tak je třeba ho vytvořit. Zase existuje více způsobů, např. v editoru nebo přímo z command line na serveru příkazem composer install. Balíčky se přidávají příkazem composer require … a odstraňují příkazem composer remove …

Velmi užitečná funkce composeru je autoloader. Autoloader je mechanismus, který automaticky přidá require na vybrané soubory. Po přidání adresářů nebo konkrétních knihoven do composer.json se příkazem composer dump-autoload načte nová konfigurace. Pozor, načte to pouze soubory, které obsahují třídu s názvem v souboru a musí sedět i velká malá písmena.

 

[ad#SKLIK CLANKY]

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.


devět − 1 =