Vývoj aplikací na localhost přes Docker, Composer, PHP

Vývoj PHP aplikací na lokálním počítači a následný deploy skriptů na produkční či vývojový server je díky kontejnerům Dockeru snadný. Docker je software, který umí izolovaně spustit server na osbním PC či notebooku s Windows nebo Linuxem. Díky Dockeru si na localhostu nastavím stejnou konfiguraci Nginx, PHP a dalších služeb jako má produkční prostředí, takže dopředu vím, jak se budou skripty chovat. Ke spouštění potřebuju znát pár příkazů, které si v tomto článku budu sepisovat. Vznikne tak stručný návod pro vývoj projektů.

Instalace Docker

Instalace Dockeru je snadná záležitost, liší se podle operačního systému. Windows k běhu potřebují procesor s více jádry, dnes ho má každé PC. Docker si sebere nějaké místo na disku, místo v paměti a nijak výrazně nezpomaluje chod PC. Práci v Dockeru může usnadnit vývojové IDE např. PHPStorm (není zdarma). PHPStorm umí kliknutím spustit/vypnout Docker kontejner. Na spouštění lze použít také aplikaci Kitematic (součást instalace tuším že). Já používám rozšíření zvané docker-compose.

Konfigurace Docker kontejnerů v projektu

V každém projektu vytvořím soubor docker-compose.yml (koncovka yml znamená YAML formát, je to něco jako json, ale dost striktní). Používám od verze 3 (předchozí verze neznám). Nahrát skripty na produkční server vyžaduje více kroků. Ty hlavní kroky jsou sestavení (používám Composer), testování (používám PHPUnit), code review (používám PHPStan), deploy (rsync).

Spuštění příkazu v Docker kontejneru

Např. provedu změny v composer.json a chci je provést ve spuštěném kontejneru.

docker-compose run –rm composer update

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.


7 − = dva