Nejnovější firmware do Dreambox 800 HD PVR – image upgrade a HbbTV podpora

Po 4 letech spokojeného užívání satelitního přijímače Dreambox 800 HD PVR nadešel čas aktualizovat software v tomto přístroji a udělat z něj ještě „chytřejší“ přístroj. Chytrý byl už dost od začátku, ale dnešní doba HbbTV vysílání si žádá nové aplikace a nabídka streamovaného obsahu začíná být zajímavá.

V DM800 jsem měl doposud nahraný image Gemini project z roku 2009. Nefungovalo mi už nějaký čas přidávání pluginů, jinak vše fungovalo krásně. Po chvilce hledání na internetu mě zaujal web www.newenigma2.to, kde je ke stažení stejnojmenný firmware do DM800 – odkaz na stažení newenigma2. Newenigma2 v aktuální verzi 4.0.11 (datum vydání červenec 2014) podle popisu slibuje podporu HbbTV, což jsem se v jiných diskuzích dočetl, že není tak snadné rozchodit vzhledem k malé paměti přístroje.

Jak jsem dělal upgrade Dreamboxu

Upgrade je celkem snadný, ale než jsem vykoumal, jak ho provést, tak mi to zabralo dost času. Jelikož mám originální DM800, ne žádný klon, tak jsem se upgradu nebál. Stáhnul jsem si zazipovaný soubor „newnigma2_stable_dm800_v4.0.11.nfi“. Stisknul jsem power tlačítko na DM, odpojil napájecí kabel, zapojil kabel a když se na displeji objevilo STOP, tak jsem tlačítko power pustil. Dreambox se zastavil v bootovacím režimu a ve webovém prohlížeči na počítači jsem zadal IP adresu Dreamboxu (musí být z DHCP serveru). Na stránce Dreamboxu jsem kliknul na Upgrade firmware, dal jsem do formuláře cestu k .nfi souboru a s napětím jsem čekal, jestli to bude fungovat. Nic se nedělo. Prohlížeč neuměl odeslat soubor, shit.

Takže jsem po složitém zkoušení všech možných prohlížečů nakonec uspěl až při použití Firefoxu 3, který jsem si kvůli tomu nainstaloval. (DOPLNĚNÍ: Dá se použít i nový prohlížeč např. IE 11, ve kterém si nastavíte kompatibilitu zobrazení…, to mě v tu chvíli nenapadlo).  Jenže se objevil další problém, upgrade hlásil INVALID IMAGE or old version. Po pročtení informací k Newenigma2 na stránce http://board.newnigma2.to/wbb3/index.php?page=Thread&postID=178254 jsem zjistil, že musím nejdříve aktualizovat boot loader. Ke stažení tam byl .nfi soubor pro secondstage loader, který jsem v prohlížeči bez problémů nahrál do Dreamboxu a pak hned následovala newenigma2. Za chvilku bylo hotovo, Dreambox po restartu k mé radosti fungoval. Newenigma2 po instalovaní nabídla všechny potřebné nastavení a průvodce konfigurací dokonce nabízel češtinu, takže to vypadá úplně krásně. Nastavil jsem znovu všechny satelity, přidal znovu do záložek a DM800 funguje.

Ale zatím jsem nevykoumal, jak funguje HbbTV v newenigma2. Na internetu jsem našel akorát plugin Archívy czsk, který umí spouštět videa z archívů televizí např. iVysílání České televize. Plugin funguje tak napůl, nějaké servery fungují, ale zrovna iVysílání nefunguje. Hlásí chyby a žádné video nejde spustit. Také načítání seznamu videí trvá i několik minut. Ale snad se mi to povede zpovoznit.

 

Málo místa na disku

DM800 je už starý přístroj a nevyrábí se. Jeho nástupce DM800 se (second edition) je vylepšený. 64 MB flash paměť neumožňuje instalaci všech možných pluginů. Po upgradu na newenigma2 zbylo ve flashi asi 7 MB místa. A to jsem zvolil odinstalaci nepoužívaných jazykových mutací. Naštěstí je tam plugin Flash Expander, který by měl umět rozšířit použitelnou Flash paměť díky zapojení USB flash disku. Takže není potřeba kupovat nový drahý přístroj a DM800 udrží krok s dobou. Podpora USB disků je v newenigma2 výborná, automaticky po připojení připojí disk, namountuje prostor a lze nastavit výchozí harddisk a adresář pro ukládání dat pro akce jako je nahrávání PVR, cache pro streamovaná videa atd. Starý firmware nerozpoznal nefunkční externí harddisk, takže při nahrávání to rval do flashe a při zaplnění zkolaboval. Bohužel můj pevný disk Wester Digital 500 GB připojený přes rozhraní eSata špatně funguje i v novém firmwaru. Navíc při spouštění DM čeká, až se disk probere a to taky nemusí nastat nikdy, občas ho Dreambox nedokáže nastartovat vůbec.

Instalace USB disku a FlashExpander do Dreamboxu DM800 HD PVR

USB flash disk je třeba nejdříve naformátovat na ext3. Lze použít k tomu např. EaseUS Partition Master (free program). USB disky bývají formátované na FAT32, ale s tím Linux neumí pracovat, i když některé image by si měli umět disk naformátovat sami, mě to nešlo. Pro použití FlashExpanderu je potřeba USB disk, který bude zabrán pouze pro použití systému (přesune se na něj adresář /usr). FlashExpander jsem našel v seznamu pluginů, vybral jsem k použití jeden ze 2 USB disků (druhý používám pro nahrávání médií), nainstaloval a vše OK.

HbbTV nefunguje

Při instalace pluginu pro HbbTV, že systém nemá místo (hláška verify_pkg_installable: Only have XXXkb available on filesystem). Bohužel chybí dostatek prostředků a HbbTV na DM800HD nejde. Měl by fungovat u DM800 SE – second edition.

[ad#SKLIK CLANKY]