Co je Chromebook ? Levný a rychlý počítač pro všechny

Chromebook je nová generace levných počítačů s rychlým startováním využívajících k běhu operační systém Google Chrome OS (počítač bez Microsoft Windows). Rychlý start Chromebooku narozdíl od pomalého startu Windows šetří čas. Pomalé a složité programy nahradili online aplikace.
[ad#SKLIK CLANKY]

Cena

V říjnu 2012 šla do prodeje již třetí generace Chromebooku (označená jako Series 3), která je tenčí a lehčí než ty předchozí. Samsung Chromebook XE303 se prodává za 249 dolarů (méně než 5 tisíc Kč). Kromě Samsungu vyrábí tyto počítače také Acer.

Využití

Využití těchto počítačů je v první řadě práce na internetu, prohlížení stránek, online komunikace, online nakupování, sledování videa. Chromebooky jsou vhodné např. pro studenty, kteří používají webové aplikace jako např. Gmail (email od Googlu), Google Docs (online aplikace pro práci s dokumenty). Pokud toužíte po dotykovém ovládání, to bohužel zatím neumí, ale jako varianta se nabízí tablet (Co je tablet ?).

Výhody a nevýhody

Jako možnou nevýhodu lze považovat závislost na internetu (internetové připojení – např. na cesty se bude hodit 3G mobilní internet nebo v budoucnu 4G – LTE internet). Ale doba je taková, vše se stěhuje na internet. Dnes už je běžné sledovat filmy nebo hrát hry na internetu. Stačí jedno zařízení – nepotřebujete televizi, satelit, herní konzoli. Na většinu činností stačí internetový prohlížeč a to je výhoda právě Chromebooku – získáte prohlížeč Chrome pro rychlé použití.

Novinky

Únor 2013 – společnost Hewlett Packard uvedla na trh Pavilion 14 Chromebook se 14″ displejem, procesorem Celeron 1,1 GHz, 2GB operační paměťi a 16GB úložištěm. Zatím se prodává v USA za cenu v přepočtu 7500 Kč.

Pokud chcete raději ultrabook, tak si počkejte na Chromebook Pixel s 12,9 palcovým displejem a extrémním rozlišením 2560×1600 pixelů.

[ad#SKLIK CLANKY]