Kvalitní e-shop zdarma v PHP+MySQL

Máte v plánu začít prodávat zboží na internetu a nemáte e-shop ? Na výběr je spousta možností, ale každému bude vyhovovat jiná varianta v závislosti na charakteru zboží. V tomto článku se pokusím sepsat důležité informace o e-shopech postavených na systému Zencart. Eshop Zencart je zdarma ke stažení, má snadnou instalaci a vzhled lze vytvářet/upravovat pomocí šablon. Zencart využívá open source projekty PHP+MySQL (zdarma).

[ad#SKLIK CLANKY]

Výhody Zencart

E-shop Zencart je „open-source projekt“ a to přináší velkou výhodu v podobě sdílení problémů a jejich řešení. Pokud budete provozovat eshop na vlastním webhostingu a budete v budoucnu potřebovat něco upravit, odstranit chybu a nebo doprogramovat další doplňky, nebude to určitě žádný problém jako by mohl být v případě pronájmu eshopu u zavedených firem. Řešení problémů najdete např. na fóru oficiálního webu Zencart. Problém nebude ani v případě, že by váš programátor ukončil spolupráci, neboť open source eshop v PHP zvládne upravit každý zkušenější PHP programátor.

Instalace Zencart

K instalaci eshopu potřebujete mít několik základních věcí.

  • vlastní doménu – doména může být libovolná, pokud chcete prodávat zboží pouze v České republice, doporučuji si zaregistrovat doménu s koncovkou .cz, v případě prodeje zboží na Slovensko a do jiných zemích se nabízí koncovka .eu případě .com
  • webhosting – spousta firem nabízí levný webhosting za ceny v rozmezí 100-200 Kč/měsíc. Webhosting musí mít podporu skriptovacího jazyka PHP (ve kterém je Zencart napsán) a k webhostingu je potřeba si zřídit databázi MySQL, která bývá většinou součástí webhostingu bez dalšího příplatku.

Po zaplacení domény+webhostingu si stáhnete ze stránek http://www.zen-cart.com/nejnovější verzi zencartu (aktuálně 1.3.9) a obsah archívu nakopírujete na webhosting pomocí FTP programu (např. Total Commander). Spustíte instalační skript, vložíte potřebné přístupové údaje, vytvoříte si administrátorský přístup a můžete začít eshop používat. Pokud něčemu nebudete rozumět, hledejte odpovědi v dokumentaci na http://www.zen-cart.com/wiki/index.php/Main_Page.

Důležité nastavení před spuštěním

Než začnete lákat zákazníky k nákupu, musíte si v Zencartu vytvořit způsoby platby (např. Dobírka, Platba na účet předem, Osobní vyzvednutí) a způsoby dopravy (např. PPL, Česká pošta). Nezapomeňte nastavit si DPH pro Českou republiku (aktuálně 20% na zboží).

Přidávání zboží a kategorií

Vytvořte si kategorie, které budou dávat smysl a nebudou příliš znesnaďnovat cestu k cíli. Doporučuji používat max. 3 úrovně podkategorií, nikoho nebaví 10x kliknout, než něco najde. Přehledné třídění Vám pomůže prodávat a navíc se bude zboží relevenatně indexovat do vyhledávačů.

Rozšíření e-shopu o moduly

Ke stažení je spousta modulů zdarma, mezi nejužitečnější patří různé SEO moduly (statické url adresy) a RSS exporty zboží pro srovnávače (např. zbozi.cz, heureka.cz).

Vzhled eshopu volte podle zaměření na Vaši cílovou skupinu zákazníků. Přeji hodně zákazníků v e-shopu zdarma.

[ad#SKLIK CLANKY]