Začínám s Vue.js 3.x

Zkoušel jsem psát frontend webů v React.js, ale React mi připadá zbytečně složitý. React hooks mi přijdou jako výborný nápad, ale většina hotových řešení (např. menu, našeptávač) je bez Hooks (je to novinka, kterou někteří vývojáři zatím nepřijali), takže pak výsledek vypadá strašně blbě.

Alternativy naštěstí jsou a Vue se představuje jako jednoduchý framework, přesně co hledám jako programátor PHP, něco jednoduššího, ale stejně šikovného.

Používám jako IDE pro vývoj PHPStorm, odporučuje se všude Scrimba, měnit nebudu. PHPStorm umí vytvořit aplikaci použitím Vue CLI, takže první krok je globální instalace CLI.

npm install -g @vue/cli

Teď v květnu 2019 je aktuální verze @vue/cli@3.7.0, v době čtení příspěvku bude určitě jiná, vývoj stále probíhá. Trochu mě znejišťuje, že na webu je příručka jen pro verzi 2.

Vytvářím nový projekt výběrem šablony Vue a už to frčí. „Starting Vue CLI…“ chroustá dlouhou dobu. Chce to po mě zvolit „preset“, na výběr mám default (babel, eslint), nebudu měnit. Další volba instalátoru balíčku, výchozí je Yarn, mám raději NPM. Po vytvoření package.json PHpStormem spouštím instalaci závislostí.

npm install

Zaráží mě spousta hlášek o zastaralých balíčcích.

Základní aplikace obsahuje adresář pro statické soubory „src/assets“ a potom adresář pro komponenty „src/components“. Jedna stránka mi nestačí, řešením je Vue router (příklady je v balíku dost).

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.


devět − = 1