Moderní web 2019 pomocí Node.js+Express.js+Typescript

Několik týdnů hledání nejlepší kombinace knihoven se zdá být u konce. Hledal jsem něco, co bude splňovat mé požadavky pro snadný a rychlý vývoj webových stránek pomocí moderních technologií. Chtěl jsem určitě něco v Javascriptu, ale něco mi říká, že bude lepší ten JS kód obalit do ještě něčeho vyššího, přejít o úroveň níže se dá vždycky, opačně to jde těžko. Tím myslím použití TypeScriptu, což je jakási obálka nad JS a hlavně ta obálka je ve formě OOP, což je pro mě jako objektově orientovaného programátora PHP a Javy ideální volba.

Velmi se mi líbí app v Express.js a možnost použít MVC strukturu projektu. Routování v Express.js se mi líbí také, jasná volba. Do MVC mi skvěle zapadá šablonovací systém Pug (dříve Jade).

Typescript je pro mě novinka, ale dostupná dokumentace a podpora mého IDE mě říká, že tohle se vyplatí nastudovat. Doporučuju shlédnout tento Typescript 50 minutový tutoriál. Dá se použít JS soubory, stačí je přejmenovat na koncovku .ts a místo require použít import …

Typování v Typescript má velkou podporu.

Na první projekt jsem použil No-stress generátor Node+Express+Typescript. Součástí vygenerovaného projektu je API včetně automatického generování dokumentace.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.


tři + = 10